Yükleniyor...
Dr. Şenol Taş

Spor Yaralanmaları

Spor yaralanması dediğimiz zaman genelde aklımıza sporu profesyonelce yapanların yaralanması gelmektedir. Halbuki spor büyük kitlelerce rekreasyonel yani eğlence, sağlık ve vücudu zinde tutmak amacıyla yapılmaktadır. Bu noktadan hareketle konuya -spor yaralanmalarına- daha ziyade sporu eğlence amaçlı olarak yapanlar açısından bir yaklaşım getirmek istiyoruz. Çünkü yarışma amaçlı yapılan yaralanmalarda genelde çalıştırıcılar, teknik adamlar ve ortopedi kökenli olmayan fakat spor yaralanmaları konusunda eğitim almış doktorlar/yardımcı sağlık personeli yönlendirici olduğundan yaralanan sporculara genelde uygun şekilde ilk yardım yapılıp sonraki tedavileri için uygun yerlere ulaştırılmaktadır.

Fakat kişiyi bedenen ve ruhsal olarak iyi durumda tutmak için, yaygın adıyla fitness ve eğlence amaçlı yapılan sporlar, ülkemizde ne yazık ki hiçbir ön hazırlık yapılmadan, düzensiz bir şekilde ve gerekli tedbirler alınmadan da yapılmaktadır. Bu nedenle yaralanmalar daha fazla olmakta ve ilk yardım ile sonraki tedavilerinde sorunlar yaşanmaktadır. Yurdumuzda eğlence amaçlı olarak sık olarak yapılan sporlar futbol, basketbol, voleybol, tenis, bisiklete binmek ve aletli jimnastik, judo gibi uzakdoğu sporları yanında son yıllarda da kayak ve snowboard popüler olmaya başlamıştır. Kış sporları büyük bir oranda eğlence ve vücudu zinde tutmak için yapılmaktadır. Fakat genelde yılın belirli zamanlarında yapılan bu sporda kişiler yeterli ön hazırlık yapmadan pistlere çıktığından sporcu ve sağlık kuralının değişmez şartı olan "SPORDAN ÖNCE ÖN HAZIRLIK" yani vücudun yeterli fiziksel uygunluğa getirilmesi şartı genelde gözardı edilmekte ve kişi yaralanmalara büyük oranda açık olmaktadır. Bu nedenle her sporda olduğu gibi kayak sporunda da sakatlık oranını azaltmak için spora hazırlık dönemine kesinlikle özen gösterilmelidir.

"SPORDA BAŞARININ YOLU İLMİ TEMELLERE DAYANAN ANTREMANLARDAN GEÇER. YETENEK ŞARTTIR AMA YETERLİ DEĞİLDİR. SPOR SAKATLIKLARINDAN KORUNMANIN EN ÖNEMLİ ŞARTI HİÇ ŞÜPHESİZ YETERLİ FİZİKSEL UYGUNLUĞU GELİŞTİRECEK ANTRENMAN PLANLANMASI YAPMAKTIR. BU KURAL HEM HOŞ ZAMAN GEÇİRMEK İÇİN EGZERSİZ YAPAN AMATÖRLER, HEM DE YÜKSEK PERFORMANS SPORCULARI İÇİN GEÇERLİDİR".

Bugün bilindiği gibi yaralanmayı en az düzeye düşürecek teknolojik malzemelerde kullanılmaktadır.

AKUPUNKTURLA TEDAVİ VE ÖNEMİ

Sporcu yaralanmalarından sonra  normal yaşantıya biran önce dönmek ve tekrar spor yapabilmek için klasik tıbbi tedavi uygulanabilir. Bunun yanı sıra AKUPUNKTUR tedavisi kişinin normal aktivitelerine bir an önce dönebilmesi için uygulanabilecek en iyi tedavi metodu olarak kabul edilebilir. Yan etkisi olmayan ve kişiye doping etkisi yapmayan ve doping testlerinde  normal sonuç veren bir tedavi metodudur.