Yükleniyor...
Dr. Şenol Taş

Akupunktur ile zayıflama

Zayıflamak yada kilo vermek hemen hemen herkesin arzuladığı fakat başarılması pek de kolay olmayan bir iş. Bir de üzerine verilen kiloları almamak gibi zor bir dönem eklenince iş daha da güçleşiyor. Çünkü, haydi kilolar bir perhiz döneminden sonra verildi diyelim, onu koruyamaz, muhafaza edemezsek yaptığımız bütün o çabalar, katlandığımız zorluklar boşa gidecektir. Bu demektir ki biz sadece diyet dönemi için zayıflamışız, sadece o dönemde hafif kalmışız. Halbuki o sıkıntıları bir daha yaşamayı kesinlikle hiçbirimiz bir daha istemeyiz. Öyleyse odaklanacağımız yegane iş verdiğimiz kiloları bir daha almamak. Bu sebeple hastanın katılımını sağlayan bir beslenme düzenini oluşturup, birlikte olduğu dönemlerde ilerideki uygulayacağı beslenme planına alışmasını sağlamak ve onu harekete, egzersize yönlendirecek, yeni hayat tarzını benimsetecek bir yaklaşım sergilemek doktora düşen görev olacaktır. Tabi bunu yapacak olan doktorun bunları söyleyebilecek bir görüntüsünün olması gerekir.Kilo verecek olan kişi karşısında örnek alacağı bir tipleme görmek isteyecektir. Öyleyse doktor kilo problemi olmayan, spor yapan, sigara içmeyen sağlıklı bir görüntüde olmalıdır. Yani örnek olmalıdır.

Peki neden kilo vereceğiz. Tabiki daha genç, daha güzel, daha fit, daha sağlıklı olabilmek için zayıflayacağız. Güzel uyku uyuyabilmek, horlamamak, aşırı terlememek, istediğimiz kıyafetleri alıp giyebilmek için, kendimizi daha çok beğenebilmemiz için zayıflayacağız ve daha mutlu olacağız.

Zor olan kilo verme sürecini kolaylaştırmak, zinde , sağlıklı vücudun çalışma temposunu bozmadan zayıflamak mümkün mü? Elbette, akupunktur gerçekten bu konuda çok işe yarıyor ve tam bir destek sağlıyor. Kilo verildikten sonra yapılan koruyucu akupunktur seansları sayesinde yeni kiloya vücudu alıştırmakta daha kolay oluyor.

Akapunkturla zayıflama tedavileri başlangıçta haftada iki kez yapılıyor. daha sonra bir kez uygulamaya geçiliyor. Kulaktaki belli akupunktur noktaları özel cihazlarla uyarılıyor, daha sonra küçük bantlı akupunktur iğneleri bu noktalara yeleştiriliyor ve her hafta akupunktur tedavisi yenileniyor. Akupunktur acısızdır denilebilir. Peki akupunkturla zayıflama tedavisi ile neler elde edilir;


- Akupunktur sayesinde açlık ve iştah aşırılıkları kontrol altına alınır. Aburcubur yeme, oburluk ve tatlı yeme arzusunun önüne geçilir ve çabuk doyma sağlanır.
- Akupunktur la mide kazınması ve ekşimesi önlenir (mide asiditesi kontrol altına alınır).
- Akupuntur halsizlik ve bitkinliğin önüne geçer, hasta kendini iyi hisseder.
- Akupunktur metabolizmayı düzenler.
- Akupunktur sayesinde rahat ve huzurlu geçirilen zayıflama döneminde uygulanan besin planı ve yapılan önerilerle kilo kaybeden hastaya yeni bir beslenme anlayışı kazandırırlar. Akupunktur koruma seansları dönemiyle birlikte yeni kilo seviyesine alışılır.